به گزارش پایگاه خبری جاثیه، “کوبی میخائیل” پژوهشگر اسرائیلی کانون مطالعات امنیت داخلی وابسته به دانشگاه تل آویو در مقاله ای که در روزنامه مکور ریشون منتشر شده است، اظهار داشت که اوضاع کنونی حاکم بر غزه، ۳ گزینه را پیش روی اسرائیل قرار می دهد و این رژیم می تواند زمان آغاز جنگ دیگر را که به مراتب نسبت به جنگ های قبلی شدیدتر و سخت تر خواهد بود، به تعویق بیندازد.

میخائیل اشاره کرد که مواضع و سیاست های رژیم صهیونیستی در قبال غزه، به محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین کمک می کند مجازات ها علیه این باریکه را ادامه دهد تا اینگونه بتواند حماس را تسلیم شروط و خواسته های خود کند، ولو این اقدام به ضرر شهروندان فلسطینی تمام شود و اوضاع معیشتی آنان را تحت الشعاع قرار دهد.

در همین حال، رژیم صهیونیستی همچنان مخالف گفتگو با حماس برای بهبود اوضاع معیشتی ساکنان نوار غزه است، با وجود اینکه این رژیم حماس را قدرت حاکم بر این باریکه می داند، به همین خاطر هم هر بار پس از شلیک یک موشک یا راکت از نوار غزه به سمت اراضی اشغالی حتی اگر ثابت هم شود که حماس دخالتی در این کار نداشته است، این رژیم پایگاه های نظامی حماس را بمباران می کند.

میخائیل که استاد تعدادی از دانشگاه های اسرائیلی نیز هست و ۱۶ کتاب در مورد نزاع با فلسطینیان تالیف کرده است، عنوان کرد که اسرائیل برای مقابله با وخامت اوضاع انسانی ناگوار باریکه غزه ۳ گزینه پیش رو دارد. نخست: اینکه به طور یکجانبه برای نجات اوضاع انسانی ناگوار باریکه غزه وارد عمل شود، به ویژه در بخش های آب و دارو و فراهم کردن زمینه ورود راحت تر کمک های بشردوستانه به این منطقه.

گزینه دوم عبارت است از کمک به عباس برای دست یابی به اهداف و خواسته های خود از آشتی ملی با حماس که این مسئله می تواند موجب تسریع در سیطره تشکیلات خودگردان بر نوار غزه از طریق راهکاری منطقه ای و بین المللی به منظور بهبود اوضاع انسانی غزه و واگذاری کامل اداره این باریکه به تشکیلات خودگردان باشد.

اما گزینه سوم از نظر میخائیل این است که به نوار غزه به دید یک نظام سیاسی متخاصم محکوم از جانب حماس نگریسته شود، بدین گونه که رژیم صهیونیستی در مقابل دست یابی به توافق آتش بس طولانی مدت با حماس اجازه ورود کالاها و نیازهای اساسی و ضروری ساکنان این باریکه را بدهد، هرچند این به معنی دادن مشروعیت به حماس در نوار غزه خواهد بود.

وی افزود: این ۳ گزینه به هیچ وجه نمی تواند تضمینی برای اسرائیل در خصوص جلوگیری از وخامت هرچه بیشتر اوضاع امنیتی در نوار غزه در آینده باشد اما این مسئله می تواند تعویق درگیری و جنگ آتی را تضمین کند و وقت کافی را در اختیار رژیم صهیونیستی برای ساخت و تکمیل دیوار امنیتی زیرزمینی در مرز نوار غزه برای مقابله با تونل های حماس قرار دهد.

اما کاملا واضح است که رژیم صهیونیستی نمی خواهد هیچ اهمیتی به این گزینه ها بدهد و ترجیح می دهد که اوضاع به همین شیوه ای که هست، باقی بماند بدون اینکه زمام امور را در مورد نوار غزه بدست بگیرد.

 

 

منبع: مرکز اطلاع رسانی فلسطین