به گزارش پایگاه خبری جاثیه: اسماعیل هنیه در این دیدار نسبت به انفجار اوضاع در غزه در سایه بحران های انسانی حاکم بر این منطقه هشدار داد و گفت:«امروز همه می دانند که غزه در دهانه آتشفشان قرار گرفته است و ممکن است منفجر شود و هیچ کس تبعات و پیامدهای این انفجار و بازتاب ها و پیامدهای آن بر منطقه را نمی داند.

هنیه در گفتگو با خبرنگاران و فعالان روزنامه ها تصریح کرد که دیدار وی با رهبران احزاب و گروه های فلسطینی در راستای سیاست جنبش حماس برای تقویت همکاری ها و رایزنی ها با احزاب فلسطینی در عرصه داخلی و در سایه مرحله خطرناکی که مساله فلسطین پشت سر می گذارد، برگزار شد.

وی افزود: سفر طولانی مدت هیات حماس به قاهره باعث تقویت روابط دوجانبه مصر و حماس شد و در دیدار با رهبران گروه های فلسطینی مهمترین مسائل سیاسی مطرح شده در جریان این سفر را تشریح کردیم.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس خاطر نشان کرد که این جنبش بحران بی اعتمادی در روابط خود با مصر را پشت سر گذاشته است و در مرحله اعتماد سازی قوی به سر می برد و در حال حاضر بر روابط دوجانبه میان ملت های فلسطین و مصر تمرکز کرده است.

وی افزود: مصر باریکه غزه را منبع تامین امنیت ملی خود می داند و به شدت از تلاش های سرویس های امنیتی در غزه برای تامین امنیت مرزهای فلسطین با مصر تمجید کرد.

هینه با اشاره به تحولات خطرناک مساله فلسطین در ارتباط با معامله قرن دونالد ترامپ و تحولات خطرناک قدس و مساله آوارگان، تصریح کرد که فلسطینی ها و برادران مصری کاملا مخالف این مساله هستند و ملت ما به پشتوانه عمق عربی و اسلامی خود اجازه تصویب این طرح را نخواهد داد و برادران ما در مصر هم موضع ارزشمندی در این زمینه داشتند.

وی در ادامه سخنانش خاطر نشان کرد که هیات حماس در دیدار با مسئولان مصری پرونده باریکه غزه و اوضاع این منطقه را مورد بررسی قرار داد و «برادران مصری در جریان دیدار هیات حماس با وزیر اطلاعات این کشور اعلام کردند که درک واقعی از اوضاع انسانی خطرناک باریکه غزه دارند و رویکردی اساسی برای بررسی بحران های پیش روی این منطقه؛ چه در گذرگاه رفح و بخش انتقال کالا و یا در بخش پروژه های توسعه محور وجود دارد.

آشتی ملی فلسطین

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس درباره تحقق آشتی ملی فلسطین و پایان شکاف داخلی هم اظهار داشت که این پرونده گزینه راهبردی است که هیچ کس نمی تواند ارتباطش با آنرا نفی کند و روند تحقق آن نیازمند همت و اراده بیشتر است.

وی افزود: قطار آشتی ملی در ماه های گذشته با شدت بیشتری به راه افتاد و حماس اقدامات متعددی برای موفقیت این طرح انجام داد و «ما به نوبه خود اقداماتی مانند انحلال کمیته اداری، تحویل گذرگاه ها، دریافت مالیات و بسترسازی برای حضور دولت و وزرا در غزه را مطرح کردیم و گفتیم که زمینه بازگشت ۳ هزار نفر از کارمندان قدیمی به سر کارهایشان را فراهم کردیم و کمیته اداری و حقوقی هم به فعالیت خود ادامه داد.»

اسماعیل هنیه خاطر نشان کرد که من فکر می کنم برادران ما در رام الله باید تصمیم جسورانه تری برای ارائه طرح واقع بینانه ای بگیرند که بیانگر اراده واقعی برای تحقق آشتی ملی و پایان شکاف داخلی باشد؛ چرا که امروز لبه شمشیر زمان بر گلوی ما قرار گرفته است.

وی افزود:«تصمیم ترامپ برای اعلام طرح خود در آینده نزدیک نشان می دهد که ما در برابر یک تحول مهم و لحظه سیاسی و تاریخی سرنوشت ساز در تاریخ ملت فلسطین قرار داریم و عزم خود را برای موفقیت آشتی ملی جزم کرده ایم.»

هنیه تاکید کرد که هیات مصری موجود در غزه تماس های گسترده ای با دو جنبش فتح و حماس و گروه های فلسطینی انجام داده اند و حماس نیز به نوبه خود سعی در موفقیت این تلاش ها دارد.

وی درباره راهپیمایی های حق بازگشت هم اظهار داشت که این مساله در دیدار با گروه های فلسطینی مورد بررسی قرار گرفت و فرزندان ملت فلسطین در داخل و خارج باید خودشان را برای راهپیمایی های حق بازگشت آماده کنند و ما در جریان این راهپیمایی ها به همه جهانیان اعلام می کنیم که فلسطین در دل ما جای دارد و حق بازگشت هیچ وقت از بین نخواهد رفت.

هنیه تصریح کرد که «فلسطین عامل وحدت میان ما خواهد بود و ما تاکید می کنیم که فلسطین و قدس متعلق به ماست و هیچ احدی نمی تواند حق بازگشت را ساقط کند.»

معامله قرن

اسماعیل هنیه در بخش دیگری از سخنان خود درباره معامله قرن اعلام کرد که هر گونه طرحی که به حقوق فلسطینیان؛ اعم از قدس و حق بازگشت ضربه بزند، با موفقیت همراه نخواهد شد.

وی با تاکید بر حمایت جنبش حماس از هر گونه موضعی در مخالفت با این طرح، اظهار داشت که «بی شک، ما از هر موضعی که برادر ابو مازن (محمود عباس) در مخالفت با معامله قرن و پایبندی به اصول آرمان فلسطین و به ویژه قدس و حق بازگشت اتخاذ کند، حمایت می کنیم.»

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس تصریح کرد که رهبران حماس در جریان دیدار با رهبران گروه های فلسطینی تاکید کرده اند که مقابله با این طرح باید در سرلوحه راهبرد فلسطینی در مرحله آینده قرار گیرد و در این راستا باید موضع یکپارچه ای با مشارکت فتح و حماس و گروه های فلسطینی و نیز با مشارکت جهان عرب اتخاذ شود.

وی درباره طرفی که مانع از تحقق آشتی ملی می شود و معرفی این طرف، اعلام کرد که «مساله این نیست که چه کسی مانع از تحقق آشتی می شود، بلکه ماجرا این است که برادران ما در مصر در سمت نظارت بر آشتی ملی، اهتمام زیادی به این مساله دارند و ما توضیحات و شواهدمان را که نشانگر درستی موضع حماس در عرصه آشتی ملی است، ارائه دادیم.»

هنیه در پایان خاطر نشان کرد که «هیات مصری مورد احترام ما هستند و به مسئولیت خود عمل خواهند کرد و ما امیدواریم که در این راه موفق باشند و هر کمکی از دست مان بر بیاید به آنها خواهیم کرد.»

گفتنی است که اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس امروز دوشنبه با رهبران احزاب  گروه های فلسطینی در شهر غزه دیدار و درباره جزئیات سفر و دیدارهای خود با مقامات مصری و به ویژه مسئولان سازمان اطلاعات مصر و بررسی تحولات فلسطینی مانند آشتی ملی به آنها گزارش داد.

 

 

منبع: مرکز اطلاع رسانی فلسطین