به گزارش پایگاه خبری جاثیه، عبد اللطیف قانوع سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی “حماس” تاکید کرد که تعیین روز ۳۰ آوریل به عنوان زمان برگزاری نشست شورای ملی نوعی یکجانبه گرایی و دیکتاتورمآبی در اداره موسسات ملی و کودتا علیه توافق گروه های فلسطینی در بیروت است.

وی خاطر نشان کرد که گروه های فلسطینی در بیروت توافق کردند که نشست شورای ملی یکپارچه و در کنار آن انتخابات برگزار شود و دولت وحدت ملی تشکیل گردد و تصمیم امروز کمیته اجرایی ساف یکجانبه گرایی و دیکتاتورمآبی است.

وی افزود:«شورای ملی با ترکیب کنونی اش نمی تواند دستاوردی در عرصه سیاسی داشته باشد» و باید نتایج نشست کمیته مقدماتی شورای ملی فلسطین در بیروت به مرحله عمل درآیند.

قانوع تاکید کرد که ما در مسیر آشتی واقعی قدم برمی داریم و به تحقق آن ادامه می دهیم و این ایجاب می کند که آشتی بر پایه اصل مشارکت شکل گیرد و نه یکجانبه گرایی و کودتا علیه اجماع ملی.

وی افزود: پروژه آمریکایی علیه قدس و پروژه های نابودی مساله فلسطین نیازمند تحقق وحدت فلسطینی، یکپارچه سازی نهادهای ملی و احیای راهبرد ملی برای مقابله با توطئه ها علیه مساله فلسطین است.

از سوی دیگر، “داود شهاب” سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین بر مخالفت این جنبش با تصمیم کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین “ساف” با برگزاری نشست شورای ملی فلسطین در تاریخ ۳۰ آوریل آینده تاکید و اعلام کرد که این نشست ها «بی ارزش و بی نتیجه است.»

شهاب خاطر نشان کرد که تجربه این مساله را به ما ثابت کرده است؛ به طوری که شورای مرکزی قبل از مدتی کوتاه تشکیل جلسه داد و با وجود توصیه های ضعیف آن، تشکیلات خودگردان از اجرای این توصیه ها خودداری کرد و ضمن نادیده گرفتن آنها، به همکاری امنیتی ادامه داد.

وی افزود:«این نشست ها بر اساس رویکرد یکجانبه گرایانه و بدون توافق و به دور از اجماع ملی برگزار می شود و از همین رو، از مشروعیت واقعی بی بهره اند.»

در همین راستا، “جمیل مزهر” عضو کمیته سیاسی جبهه خلق برای آزادی فلسطین هم خواستار برگزاری نشست ملی یکپارچه و برگزاری انتخابات با مشارکت تمامی گروه های فلسطینی از جمله دو جنبش حماس و جهاد اسلامی شد.

مزهر خاطر نشان کرد که برگزاری نشست شورای ملی با همان ترکیب قدیمی باعث تشدید شکاف داخلی و تفرقه و دودستگی بیشتر می شود و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین باید خواستار برگزاری نشست کمیته احیای ساف شود.

مزهر در واکنش به تصمیم امروز چهارشنبه کمیته اجرایی ساف، از دولت رامی حمدالله خواست که طرحی برای تبیین ماهیت روابط با اسرائیل ارائه دهد. وی افزود:« تصمیمات شورای مرکزی باید از طریق توقف تمامی اشکال همکاری امنیتی با رژیم صهیونیستی اجرا شود و هیچ گونه تاخیر و تعلل در این زمینه قابل قبول نیست، بلکه باید اقدامات جدی‌تر و مسئولانه‌تری برای مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی اتخاذ شود.»

این عضو جبهه خلق همچنین خواستار بازنگری در توافقنامه اقتصادی پاریس و توافقنامه اسلو شد که به مساله فلسطین ضربه زده است.

گفتنی است که کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین در جریان نشست امروز چهارشنبه به ریاست محمود عباس تصمیم به برگزاری نشست شورای ملی فلسطین در تاریخ ۳۰ آوریل آینده شد، اما گروه های فلسطینی با برگزاری نشست این شورا با ترکیب قدیمی آن مخالف و خواستار اجرای تصمیمات کمیته مقدماتی شورای ملی هستند که در ژانویه سال گذشته در بیروت برگزار شد.

 

 

منبع: مرکز اطلاع رسانی فلسطین