پایگاه خبری جاثیه: برجسته ترین موضوع مطرح شده از جانب دیوید ساترفیلد معاون وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیرش به لبنان مساله مرزهای دریایی و زمینی با فلسطین اشغالی و پرونده نفت بود.

درباره مرزهای زمینی به رغم آغاز ساخت دیوار حائل،ساتر فیلد قول حل و فصل آن را داده است.
اما درباره مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین ساترفیلد دیدارهایش تاکید والزام کرده است که تنها راه حل بحران مرزهای دریایی بازگشت به «خط فردریک هوف» است.

آمریکا در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و در زمان دولت «باراک اوباما» رئیس‌ جمهوری پیشین، طرحی را برای تقسیم مثلث مورد مناقشه‌ لبنان و رژیم صهیونیستی پیشنهاد داد؛ طرحی که ثمره‌ مذاکرات صورت‌گرفته به میانجی‌گری «فردریک هوف» بود.
اما این میانجی‌گری هرگز به سرانجام نرسید.

خط موسوم به هوف به لبنان اجازه می دهد ۶۰ درصد از منطقه ای را که دشمن صهیونیستی خواهان آن است برای خود بداند و ۴۰ درصد از این محدوده را به رژیم اشغالگر می بخشد.

مقامات رسمی لبنان به اعتبار اینکه طرح خط هوف غیر منصفانه است آن را رد کردند چرا که در نهایت ۳۵۰ کیلومتر مربع از آب های لبنان را جدا می کند و مالکیت آن را به رژیم صهیونیستی می دهد.

کارشناسان احتمال می دهند به نسبت بخش های دیگر منطقه اقتصادی لبنان، در اعماق این محدوده بیشترین مقادیر نفت و گاز وجود داشته باشد.

بنابر گزارش های رسانه ای معاون وزیر خارجه آمریکا در سفرش به بیروت هشدار داده و تهدیدکرده است که «عدم پذیرش گزینه هوف به معنای آن است که هیچ شرکتی در استخراج گاز و نفت از بلوک های جنوبی لبنان مشارکت نخواهد کرد.»

وی همچنین به مقامات دیگر نیز گفته که نپذیرفتن لبنان یعنی عدم مشارکت هر شرکت آمریکایی در عملیات اکتشاف سوخت های فسیلی.

ساترفیلد برخی مسئولان دیگر را هم تهدید کرده است که دیگر هیچ شرکت آمریکایی به سرمایه گذاری در لبنان اقدام نخواهد کرد، چه در زمینه نفت و گاز و چه در زمینه های دیگر.

گفته می شود در برابر تهدیدات مقام آمریکایی موضع لبنانی ها واحد نبوده است. برخی گروه ها مانند حزب «جریان المستقبل» (وابسته به سعد حریری) و بعضی اشخاص سیاسی مثلا در حزب «جریان ملی آزاد» (به رهبری جبران باسیل وزیر خارجه) هستند که خط هوف را فرصتی برای لبنان می دانند.
آنها معتقدند بدون حل اختلاف، لبنان از ثروت دفن شده در اعماق دریا بهره مند نخواهد شد، جایی که دشمن در استخراج نفت و گاز بر ما پیشی گرفته است.

اما ظاهرا «نبیه بری» رییس مجلس بر حق لبنان در استفاده از مساحت کامل آبهای کشور تاکید کرده است و ابراز نموده که دشمن می خواهد بخشی از حق ما را چپاول کند.

پیش از این درباره سناریوی زمینه سازی برای مذاکره میان لبنان و رژیم صهیونیستی نوشتم.

آیا هدف آمریکا حل اختلاف لبنان و رژیم صهیونیستی است یا هدف بزرگتری یعنی آغاز مذاکرات دو جانبه لبنان با دشمن اسرائیلی تحت عنوان فرصت های صلح در اعماق دریا را دارد؟