به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جاثیه به نقل از جورزالم پست: آویگدور لیبرمن وزیر گماشته شده‌ی رژیم صهیونیستی گفت روسیه مطمئناً از سیستم دفاع موشکی پیشرفته‌اش برای مقابله با جت‌های رژیم اسرئیل در سوریه استفاده نخواهد کرد. وی گفت: ما روابط عادی با روسیه داریم و منافع آن را در نظر می گیریم و امیدواریم روسیه به منافع ما در خاورمیانه نیز توجه کند.
وی در ادامه افزود انتظار داریم روسیه از منافع حیاتی ما حمایت کند و ایران را به خاطر تهدیدات مکرر خود علیه رژیم اشغال‌گر قدس محکوم کند.
لیبرمن در ادامه سخنانش گفت: رهبران ایران هر هفته بیاناتی دارند مبنی بر از بین بردن موجودیت رژیم صهیونیستی. ما انتظار داریم روسیه با توجه به تاریخچه‌ی جنگ جهانی دوم واکنش مناسبی نسبت به این بیانات بدهد.

نگاهی گذرا به اظهارات رئیس جمهور سوریه در دیدار ایشان با مقام معظم رهبری در سال۲۰۱۷ نکاتی را خلاف و تضاد با ادعاها و درخواست‌های لیبرمن ارائه می‌دهد. 

در این دیدار رئیس جمهور سوریه؛ مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی را در تحقق اهداف مشترک در سوریه بسیار مؤثر و خردمندانه دانست و گفت: به جهان نشان دادیم که بدون نیاز به کشورهای فرا منطقه‌ای قادر به حل و فصل مسائل منطقه بسیار مهم خود هستیم.

آقای پوتین حفظ تمامیت ارضی سوریه و حمایت از دولت و آقای بشار اسد رئیس جمهور قانونی این کشور را از اصول سیاست خارجی روسیه خواند و گفت: معتقدیم هرگونه تغییر و تحول در هر کشوری از جمله سوریه باید از درون شکل بگیرد.

رئیس جمهور روسیه با اعلام حمایت مسکو از برجام گفت: با هرگونه تغییر یک جانبه در مفاد این توافقنامه چند جانبه مخالفیم و یکجانبه گرایی را زیر پا گذاشتن قوانین و نظام بین الملل می دانیم.

رئیس جمهور روسیه افزود: تغییر اصول اصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاری نادرست می دانیم و با مرتبط کردن برنامه هسته‌ای ایران با مسائل دیگر از جمله مسئله دفاعی مخالفیم.