به گزارش پایگاه خبری جاثیه: وفیق السامرایی مشاور سابق رئیس جمهور عراق از رایزنی های آمریکایی سعودی اسرائیلی با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق برای بررسی چگونگی انحلال حشد الشعبی خبر داد تا از این راه زمینه فشار به بغداد برای دستیابی به طرح جدایی اقلیم کردستان فراهم شود.

بر اساس این گزارش سامرایی در صفحه شخصی خود در فیسبوک به نقل از منابع کردی مطلع و با نفوذ نوشت: رایزنی های محرمانه و هماهنگی های گسترده ای میان دولت بارزانی و نمایندگان کشورهای مذکور برای آرام سازی و عدم افزایش وخامت اوضاع و اقدامات تحریک آمیز انجام شده است تا از این طریق به اهداف آینده و تمرکز بر مسائل مختلف صورت پذیرد.

یکی از اصلی ترین مسائل مطرح شده در این مذاکرات بنابر اظهارات السامرایی اقدام برای فشار بر حشد الشعبی و انحلال آن، کاهش نفوذ میدانی این گروه از طریق کاهش حمایت مالی وزارت دفاع، گرفتن سلاح های سنگین و ایجاد مانع برای تقویت موسسات آموزشی، اداری و اطلاعاتی بوده است.

سامرایی به نقل از این منابع تاکید کرد از دیگر مسائل مطرح شده عدم تحویل گذرگاه های مرزی به دولت مرکزی بغداد یا تسلیم نمایشی این مناطق به دولت بدون هر گونه تحرک نیروهای آن علاوه بر انتقال اسناد امنیتی و اطلاعاتی مربوط به بارزانی به اماکن سری نامشخص بوده است .

چنانچه تقویت حمایت های مالی و تسلیحاتی از نیروهای پیشمرگه بارزانی و تلاش برای افزایش نفوذ افراد جدید در انتخابات و منطقه بصره در این رایزنی ها مورد بحث قرار گرفته است.

بنابر اظهارات این مسئول سابق عراقی تشدید اختلافات میان گروه های شیعه و ترمیم شکاف گسترده در روابط حزب دموکرات کردستان و کردهای سوریه و کاهش نفوذ کردهای سلیمانیه به شرق فرات از دیگر مسائل مطرح در این مذاکرات بوده است.

منبع: خبرگزاری بین المللی قدس