به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جاثیه: ترور فادی البطش دانشمند فلسطینی در مالزی مسئله جدیدی بود که به شدت اذهان را به خود مشغول کرد. از یک سو با ترور یک دانشمند فلسطینی، مشخص شد صهیونیستها عرصه ترور را بین المللی کرده‌اند و در حقیقت تروریسم دولتی آنها هیچ نقطه ای از جهان را از این تروریسم دولتی مستثنی نکرده است. از سوی دیگر ورود به عرصه ترور دانشمندان نشان داد آنها به هیچ چارچوبی پایبند نیستند و تمامی عرصه‌ها را برای رسیدن به اهداف شوم خود در می‌نوردند.

مقدمات عرصه جدید ترور

آنچه امروز با ترور فادی البطش بر همگان روشن شد، مسئله ای نبود که به تازگی رقم خورده باشد. این عرصه از قریب ۳ سال قبل از سوی صهیونیست‌ها زمینه‌سازی شده است و امروز شاهد نتایج زیان بار محملی هستیم که از سال ۲۰۱۴ و پس از جنگ ۵۱ روزه زمینه سازی شده است.

جنگ ۵۱ روزه و ابتکارات مقاومت

در سال ۲۰۱۴ هنگامی که صهیونیست‌ها به بهانه پیدا شدن جنازه ۳ طلبه علوم دینی یهود در کرانه باختری، این اقدام را به حماس نسبت دادند و جنگی تمام عیار را علیه غزه آغاز کردند هیچ گاه فکر نمی‌کردند نتوانند زمان پایان جنگ را اعلام کردند. از همان پایان هفته اول جنگ، صهیونیستها بر طبل پایان جنگ کوبیدند اما همانگونه که مقاومت گفته بود آنها آغازگر جنگ بودند اما پایان آن را در اختیار نداشتند و این مقاومت بود که عرصه جنگ را پیش می‌برد.

ابتکاراتی که مقاومت در این جنگ از خود نشان داد، صهیونیست‌ها و حامیانشان را به شدت غافلگیر کرد، از جنگ تونل‌ها و اسیران رژیم صهیونیستی در تونل ها گرفته، تا پرواز پهبادهای مقاومت بر فراز شهرهای صهیونیست نشین و حمله گروه‌های کوماندوی مقاومت به پایگاه‌های رژیم صهیونیستی و هک کردن شبکه های تلویزیونی، همگی مجموعه ای از اقدامات ابتکاری را رقم زد که موجب شگفتی تمامی اذهان شد.

به کارگیری فن آوری و علم روز

همین ابتکارات مقاومت بود که صهیونیست‌ها را به فکر واداشت، برای آینده خود فکری کنند و تلاش کنند در آینده گرفتار شگفتی‌های مقاومت نشوند. نقطه مرکزی و هسته اصلی ابتکارات مقاومت، دستیابی رزمندگان مقاومت به فن آوری‌های نوین و به کارگیری علم روز در جنگ ۵۱ روزه بود لذا صهیونیست ها را بر آن داشت تا به این نقطه حمله های جدید خود را مدیریت کنند.

گماشتن فرماندهان ترور در رأس کار

پس از سال ۲۰۱۴ نخستین اتفاق مهمی که در عرصه مدیریت رژیم صهیونیستی اتفاق می‌افتد، تغییر ریاست موساد است. مئیر داگان پس از یک دهه، از جایگاه ریاست موساد کنار می رود و یوسی کوهن جای او را می گیرد. این تغییر چندان به مذاق داگان خوش نمی‌آید و او با تلخی و نارضایتی تمام و طی یک درگیری مشهود با نتانیاهو جایگاه اول موساد را ترک میکند. همین دلخوری ظاهرا موجب می شود تا ۱ سال بعد داگان به طرزی مشکوک، به یک بیماری لاعلاج مبتلا شود و طی مدت کوتاهی بمیرد.

ترور ، تخصص رئیس موساد

یوسی کوهن که به جایگاه اول موساد رسیده است دارای سوابقی قابل تأمل است. او کار خود را از دهه ۷۰ میلادی در موساد آغاز کرده است. او متخصص عملیات ویژه ترور و عملیات پنهان است. اولین جایگاه رسمی او ریاست ایستگاه موساد در فرانسه است. پس از مدتی به ریاست ایستگاه موساد در کل اروپا می رسد. پس از آن به ریاست بخش جمع آوری اطلاعات و مدتی نیز رئیس بخش عملیات ویژه ترور کل موساد می‌شود.

در دوره ریاست وی بر بخش جمع آوری اطلاعات دانشمندان هسته ای ایران و محمود المبحوح ترور می‌شوند. او مشخصا متخصص ترور است و بدون تردید برای همین امر انتخاب شده است. دوره ریاست وی در ایستگاه اروپا نیز ترور عماد مغنیه و برخی فعالان فلسطینی غیر مشهور را با خود همراه داشته است.

اگر انتخاب پمپئو، رئیس سابق سی آی اِی به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده و قرار گرفتن هاسپر-که متخصص شکنجه است- را در کنار انتخاب یوسی کوهن قرار دهیم، شکی باقی نمی‌ماند که سیاست آینده آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه سیاست ترور است و آن هم ترورهایی که رقیبانشان را از فن آوری‌ها دور کند. شاید هم بتوان گفت برای دور نگاه داشتن رقیبان از فن آوری سیاست ترور را در پیش گرفته‌اند.

ترور با هدف دور کردن مقاومت از فن آوری

حال اگر داده‌های مربوط به تخصص کوهن را در کنار نگاه جدیدی که پس از جنگ ۵۱ روزه در رژیم صهیونیستی به وجود آمد قرار دهیم یک نتیجه مشخص خواهیم داشت و آن اینکه صهیونیست‌ها برای آنکه فن آوری‌های جدید به دست مقاومت نرسد یا اینکه فرصت استفاده از فن آوری‌های جدید را از مقاومت بگیرند یا آن را به عقب بیاندازند، به ترور کسانی روی آورده اند که می‌توانند این فن آوری را برای مقاومت به ارمغان بیاورند.

اقدامات رژیم صهیونیستی برای دور نگه داشتن مقاومت

از سال ۲۰۱۵ تاکنون صهیونیست‌ها چند اقدام در زمینه دور نگه داشتن مقاومت از فن آوری انجام داده‌اند. نخست آنکه تلاش کرده‌اند از ورود دانشجویان وابسته به مقاومت به دانشگاه‌های بزرگ جلوگیری کنند. دوم اینکه نخبگان وابسته به مقاومت را در تمامی دانشگاه جهان رصد کرده‌اند و سوم ترور نخبگانی است که در آستانه رساندن فن آوری‌های جدید به مقاومت هستند.

ترور ۳ نخبه علمی فلسطین طی کمتر ۲ سال

از سال ۲۰۱۶ تاکنون ۳ نخبه علمی فلسطینی که مغز متفکر مقاومت محسوب می‌شدند توسط صهیونیستها ترور شده‌اند. نخست محمد الزواری که در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۶ در صفاقس تونس ترور شد او متخصص و طراح پهباد بود. دوم مازن فقها، متخصص موشکی حماس که ۲۴ مارس ۲۰۱۷ در نوار غزه به دست جاسوسان رژیم صهیونیستی به شهادت رسید و اکنون تقریبا یکسال پس از آن فادی البطش دانشمندی که تحقیقاتش در حوزه پهباد بوده است در ۲۱ آوریل ۲۰۱۸ در مالزی به شهادت می رسد.

نتیجه

شگفتی‌های مقاومت در جنگ ۵۱ روزه موجب شد صهیونیست ها به این سمت حرکت کنند که باید مانع دستیابی مقاومت به فن آوری های نوین شوند و به همین دلیل علاوه بر بستن مسیرهای دستیابی به این فن آوریها، تلاش میکنند دانشمندانی که این فن آوری ها را آموخته‌اند نیز از بین ببرند. لذا ضمن آنکه مسیرهای حرکت به سمت فن آوری از جمله تقویت بنیه اقتصادی، باید در مقاومت تقویت شود باید نسبت به حفظ ذخیرههای علمی و دانشمندان مقاومت نیز برنامه‌ای مدون و جامع ترتیب داد.

منبع : تسنیم