گزارش پایگاه خبری تحلیلی جاثیه به نقل از هاآرتص: ساعت ۹ بعدازظهر جمعه، ۱۳ آوریل ۲۰۱۸ به وقت واشنگتن دی‌سی، مطابق با ۵:۳۰ صبح شنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ به وقت ایران، همزمان با شروع سخنرانی ترامپ در کاخ سفید، حمله هوایی به دمشق آغاز شده است. این حملات موشکی که بیش از شش انفجار را در پی داشته است در منطقه کیشوا در جنوب پایتخت سوریه گزارش شده است.

ترامپ علت حرکت نمایشی خود را استفاده سوریه از سلاح‌های شیمیایی اعلام کرده است و گفته است اگر سوریه استفاده از سلاح های شیمیایی را متوقف کند ایالات متحده فشارهای نظامی‌ خود را حفظ می‌کند. فرانسه و کره شمالی نیز اعلام کردند این حملات به خاطراستفاده سوریه از سلاح های شیمیایی بوده است.

هر چند تحلیلگر ارشد هاآرتص در نوشته‌ای اذعان داشت که هنوز مستنداتی پیرامون حمله شیمیایی سوریه وجود ندارد، ولی با استفاده از موج خبری تلاش دارند تا این اتفاق را بهانه‌ای برای حمله نظامی خود بدانند.

در پی این اقدامات ظالمانه، تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد که نیروی هوایی ارتش ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا در حال حمله به سوریه می‌باشند.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که در مجموع سه مرکز تحقیقات علمی و پایگاه های نظامی در دمشق مورد حمله قرار گرفته اند. یکی از این مراکز تحقیق در حمص و مابقی در دمشق بوده است.

این رصدخانه در ادامه اعلام کرد تمام پایگاه ها و تسهیلات پایگاه‌ها، توسط دولت سوریه در اوایل این هفته تخلیه شده است.