به گزارش سرویس بین‌الملل پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، اسرائیل شاهاک، پروفسور اسرائیلی و لهستانی الاصل در سال ۱۹۳۳ در «ورشو»[۱] از شهرهای کشور لهستان متولد شد. او کوچکترین فرزند یک خانواده یهودی اشکنازی بود.[۲]

شاهاک بخشی از دوران کودکی‌اش را در اردوگاه اسرای جنگی «بلسن»[۳] گذراند و در سال ۱۹۲۵ میلادی به فلسطین مهاجرت کرد. ایام جوانی و دوران خدمت سربازی را در آنجا بود در این ایام زبان عبری را به خوبی فرا گرفت و با خلق و خوی خاص جامعه یهود کاملا آشنا شد.

او در سال ۱۹۶۱ به آمریکا رفت و یک دوره فوق دکترا را در «دانشگاه استنفورد»[۴] گذراند. او دو سال بعد به اسرائیل بازگشت و جزء اساتید محبوب «دانشگاه هبرو اورشلیم»[۵] قرار گرفت.

اسرائیل شاهاک به عنوان یک متفکر لیبرال و طرفدار حقوق بشر شناخته می‌شد. موضع‌گیری‌های انتقادی شاهاک نسبت به تفکر صهیونیستی و طرفداری او از مردم مظلوم فلسطین در بین یهودیان مشهور است. وی بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ رئیس اتحادیه حقوق بشر اسرائیل[۶] و از منتقدان جدی دولت اسرائیل بود. در این مدت به کَرات از فلسطینیی‌ها به عنوان قربانیان آپارتاید یاد کرده است. او صهیونیست‌هایی را که حقوق و انسانیت فلسطینیان را نادیده می‌گیرند، «یهودی نازیست» می‌نامد. شاهاک به جهت انتقادهایی که به صهیونیست‌ها دارد در میان یهودیان به «یهود ستیز» معروف شده است.

 

دین تحمیل شده بر پیروان

پروفسور شاهاک کتاب‌ها و مقالات زیادی را نگاشته است که معروف‌ترین آنها عبارتند از: «تنفر یهود نسبت به مسیحیت»[۷]، «ایدئولوژی نهفته در ورای کشتار الخلیل»[۸]، «تاریخ یهود، آیین یهود سابقه‌ سه هزار ساله» و «بنیادگرایی یهود و تأثیر عمیق آن بر سیاستهای اسرائیل»[۹]

«گور ویدال»[۱۰] نویسنده شهیر آمریکایی در مقدمه کتاب «تاریخ یهود، آیین یهود»، شاهاک را یک محقق یهودی معرفی می‌کند که در کوران حوادث زندگی پر فراز و نشیب خود همچنان یک انسان‌گرا باقی مانده و در حد توان در مخالفت با استبداد یهود که تحت عنوان دین بر پیروان آن تحمیل شده و می‌شود، کوشیده است.

اسرائیل شاهاک در سال ۱۹۹۰ به دلیل دیابت و انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود تدریس در دانشگاه را رها کرد وی سر‌انجام در سن ۶۸ سالگی، دوم ژوئن ۲۰۰۱ میلادی به دلیل مشکلات ناشی از دیابت درگذشت.

[۱] Warszawa

[۲]  catalogue.bnf.fr/ark:/12148/cb13521443g

[۳] Belsen or Belson

[۴]  Stanford University

[۵] Hebrew University

[۶] Israeli Human Rights league

[۷] Jewish Hatred toward Christianity

[۸] Idealogy behind the Hebron Massacre

[۹] The Jewish fundamentalism and its Profound Impact on Israeli Politics

[۱۰] Gore vida