به گزارش سرویس اقتصادی پایگاه صهیون‌پژوهی جاثیه، معامله هنگام داد و ستد روی می‌دهد، یعنی چیزی را بدهی و در ازای آن چیزی را بگیری، بعد از حضور ترامپ بر مسند ریاست جمهوری آمریکا مسئله فلسطین دوباره داغ‌تر شد.

روند گزینش تندروترین افراد در نهادهای امنیتی و وزارت خارجه آمریکا منطقی را بیان می‌کرد که گواه روزهایی سخت برای جهان بود. ابتدا تیلرسون و سپس پمپئو به دنبال سیاست‌های ضد ایرانی، اسلام هراسانه و در یک کلمه جنگ با جمهوری اسلامی تلاش داشتند تا بحران را به منطقه غرب آسیا با روشی غیر دیپلماتیک آغاز کنند.

انتقال سفارت آمریکا در اراضی اشغالی اولین اقدامی بود که از ترامپ صورت گرفت و نیکی هیلی، کوشنر و … تلاش کردند تا در سازمان ملل و نهادهای فراقانونی مشکلات اساسی آن را حل کنند، از همین رو با مرگ قرارداد اسلو معامله قرن آغاز می‌شود.

معامله قرن در عربی صفقه القرن، در انگلیسی Deal of the Century و در عبری עסקת המאה نامیده می‌شود. این معامله طرحی است که از سوی ایالات متحده برای برقراری آن چیزی که صلح می‌نامند، در میان فلسطین و رژیم صهیونیستی برای پایان دادن به ۷۰ سال منازعه فلسطین-اسرائیل اجرا خواهد شد.

این طرح به معامله بزرگ قرن نیز شهرت یافته تا بتوانند فلسطین را به دو نیم تقسیم کنند که همین مسئله نیز با واکنش‌های کشورهای عربی مانند اردن، کویت و … مواجه شد و البته وزارت خارجه روسیه و بسیاری از کشورهای اروپایی شرقی نیز نسبت به این اتفاق واکنش‌های سنگینی داشتند.

این معامله در واقع تسلیم مردم فلسطین در مقابل رژیم صهیونیستی بود و امتیازات زیادی به صهیونیست‌ها می‌دهد. فلسطین شامل نیمی از کرانه باختری، تمام نوار غزه و چند محله از بیت‌المقدس شرقی می‌شود و بر این اساس می‌خواهند شهر ابو دیس به عنوان پایتخت فلسطین در نظر گرفته شود و البته این طرح هنوز رسما از سوی آمریکا اعلام نشده است.

در این طرح روستاها و محله‌های عربی که عمدتا فلسطینیان در آن سکونت دارند، به حکومت خودگردان فلسطین واگذار خواهد شد و یک معبری نیز برای تردد فلسطینیان به مسجد الاقصی در نظر می‌گیرد. معامله قرن پیشنهادهایی نیز برای پایان دادن به مشکل آوارگان فلسطین و شهرک سازی اسرائیل دارد.۱

 

حیات انگلی یهود

تمام این اتفاقاتی که در حوزه سیاست خارجی دولت ترامپ رخ داد، نشان از این دارد که استراتژی و راهبرد مشخصی برای سیاست خارجه آنها وجود نداشته تا نسبت به مسائل مهم بین‌الملل واکنش درست و به موقع داشته باشد. از همان دوران رقابت‌های انتخاباتی در مناظرات ترامپ، از سوی منتقدان و سیاسیون آمریکایی مطرح شده بود و در نبود راهبرد مشخص، اتخاذ رویکردهای تنش آفرین و بی‌ثبات ساز نسبت به موضوعات مهم عرصه بین‌المللی همچون تشدید تنش‌ها با کره شمالی انجامید.

این راه به دنبال طرح‌ریزی استراتژیک کلان یهود برای استعمار منطقه غرب آسیا و نیل تا فرات دنبال می‌شود، همان مسیری که حیات انگلی یهود را به سوی تشکیل حکومت داودی و استمرار حکومت حضرت سلیمان(ع) را نشانه گرفته است.

از طرفی استبداد در رای رژیم صهیونیستی که به خاطر پشتوانه قوی غربی خویش است و از طرف دیگر رخوت کشورهای عربی در مقابل اتفاقات موثری که در منطقه افتاده است و بازی در زمین آمریکا دو لبه قیچی نابودی غرب آسیا است. اتفاقی که فقط امنیت رژیم صهیونیستی را تامین خواهد کرد و ایران و کشورهای اسلامی مستقل را به سمت ناامنی، درگیری و لجاجت می‌برد.

اما ایران در مقابله با استراتژی جنگ‌های نامتقارن توانسته است تا بازی را به نفع محور مقاومت در منطقه بچرخاند و بدون شک ابتکار عمل را از دست رژیم صهیونیستی بگیرد و جنگ را در اطراف مرز رژیم صهیونیستی نگه دارد تا در قبال این قصه امروز عراق و کشورهای همجوار ایران به یک ثبات امنیتی محسوسی رسیده‌اند.